Mateřská škola K Roztokům, Praha 6 - Suchdol

UFF, DRUHÁ DUŠIČKA JE NAŠE!

TŘETÍ POZDRAVENÍ :-)

NO, TAK DNESKA JSME SOBĚ I VODNÍKOVI ŽBLABUŇKOVI DOKÁZALI, JACÍ JSME PAŠÁCI! A VÍTE PROČ?

VŠECHNY ÚKOLY JSME ZVLÁDLI BRAVURNĚ BEZ JAKÉHOKOLIV ZAVÁHÁNÍ, O KŇOURÁNÍ NEMŮŽE BÝT VŮBEC ŘEČ. ALE POSTUPNĚ:

RÁNO JSME DOSTALI DOPIS OD VODNÍKA – DOST DLOUHÝ  A S MAPOU. PRÝ MÁME DALŠÍ TEŽKÝ ÚKOL – NAJÍT MĚSTEČKO STRÁŽ NAD NEŽÁRKOU PODLE MAPY, KTEROU NÁM NAKRESLIL. U ZÁMKU, KTERÝ PATŘIL VÝZNAMNÉ ČESKÉ OPERNÍ PĚVKYNI, SI MÁME PŘIPOMENOUT PŘÍBĚH O RUSALCE, JEHO PŘÍBUZNÉ (děti se odpoledne dozvěděly, že Rusalka byla sestra Nežárky a dcera vodníka), O KTERÉ TA PANÍ ZPĚVAČKA TAK RÁDA ZPÍVALA (možná víte, že jde o Emu Destinovou). A TAKY TAM JSOU U ZÁMKU UKRYTÉ DALŠÍ DUŠIČKY. NO, A TEN ZÁMEK JEŠTĚ MÁME NAKRESLIT A VYSTAVIT HO – VODNÍK SE PŘIJDE DO NAŠÍ GALERIE PODÍVAT. Hm, je asi kulturně založený.

RÁNO BYLY JEN 4 STUPNĚ, ALE BYLO POLOJASNO A DÉŠŤ V NEDOHLEDNU :-). TAK JSME OKOL 9.30 h. VYRAZILI, ROZDĚLENÍ NA 2 SKUPINY. DĚTI BYLY OHROMNĚ NATĚŠENÉ, TAKŽE ROZDÍL MEZI OBĚMA SKUPINAMI BYL MINIMÁLNÍ :-). PŘED VJEZDEM DO STRÁŽE JSME SI DALI SVÁČU A POHRÁLI SI NA MOC PĚKNÉM HŘIŠTI U RYBNÍKA (viz fota). ZÁMEK BYL UŽ OD HŘIŠTĚ VIDĚT, PROHLÉDLI JSME SI Z DÁLKY ZÁMECKOU VĚŽ S KOHOUTEM NA STŘEŠE, KTERÝ SE VE SMĚRU VĚTRU OTÁČEL . KDYBY NEFOUKALO, BYLO BY MOC PŘÍJEMNĚ. VĚŽ BYLA VIDITELNÝM UKAZATELEM NAŠÍ CESTY, ZABLOUDIT SE ZKRÁTKA NEDALO :-).

NEJDŘÍVE JSME SI PROHLÉDLI BRÁNU SE VŠEMI DETAILY (to budete koukat, až děti přijedou domů s obrázky v kufru, jak přesně děti bránu nakreslily, hlavně díla soviček jsou dokonalá!), PAK JSME SI POVĚDĚLI O EMĚ DESTINOVÉ A NAKONEC JSME HLEDALI A NAŠLI DALŠÍ, DRUHOU DUŠIČKU! JUPÍÍÍ. A VYRAZILI JSME K CUKRÁRNĚ. JENŽE OUHA! BYLA PRO NEPŘÍZEŇ POČASÍ ZAVŘENÁ. TO BYLA RÁNA POD PÁS( vodník dětem slíbil zmrzlinu), ZROVNA KDYŽ TAK PĚKNĚ SVÍTILO SLUNÍČKO. DĚTI BYLY HOOODNĚ ZKLAMANÉ. TROCHU JSME MUSELI HÁJIT VODNÍKA VYSVĚTLENÍM, ŽE POČASÍ, KTERÉ PANÍ CUKRÁŘNA VNÍMÁ JAKO NEPŘÍZNIVÉ, JE PRO VODNÍKA TO NEJLEPŠÍ. ZACHRÁNILA NÁS PRODEJNA COOPU, KDE JSME KOUPILY LEDNÁČKY. A  ZKLAMÁNÍ BYLO RÁZEM PRYČ! CESTA DOMŮ PROBĚHLA VELMI RYCHLE, VYBRALI JSME JEDNODUŠŠÍ A KRATŠÍ TRASU, VODNÍK UŽ NENASTRAŽIL ŽÁDNÉ LÉČKY… I PŘESTO JSME OBĚDVALI O PŮL HODINY POZDĚJI, JAK JSME SI ZÁMEK, HLEDÁNÍ DUŠIČEK I NANUKA VYCHUTNÁVALI.

PO OBĚDĚ (pečené kuře, mňam, mňam) JSME CHVÍLI ODPOČÍVALI NA POKOJÍCH I VENKU NA DVOŘE (sovičky) A PŘED SVAČINOU NÁS ČEKAL DRUHÝ DOPIS – PRO ZMĚNU OD VÍLI NEŽÁRKY. CHTĚLA SE S NÁMI POTKAT VE STRÁŽI (děti se pořád ptají, kdy jí a vodníka uvidíme) KDYŽ SLYŠELA, ŽE JSME U ZÁMKU MLUVILI O RUSALCE. TÍM JSME JÍ PŘIPOMNĚLI PŘÍBĚH JEJÍ SESTŘIČKY A PŘIŠEL NA NÍ SMUTEK.

TAK TEĎ PŘIŠLA CHVÍLE, KDY JSEM DĚTEM V JÍDELNĚ VYPRÁVĚLA PŘÍBĚH O RUSALCE A POUŠTĚLA Z NOTEBOOKU ÁRIE ZE STEJNOJMENNÉ  DVOŘÁKOVY OPERY – ÁRII RUSALKY (Měsíčku na nebi), ÁRII ČARODĚJNICE (Čury mury fuk) A ÁRII VODNÍKA (Ubohá Rusalko bledá), VŠE Z  YOUTUBE (filmové zpracování opery  z roku 1970, tuším). VĚŘTE, NEVĚŘTE, DĚTI VELMI POZORNĚ POSLOUCHALY , OČI NAVRH HLAVY (dopředu jsem jim řekla text árií, přece jen opera je pro jejich ouška na vnímání a porozumění moc složitá).

SMUTNÝ PŘÍBĚH RUSALKY  (závěr jsem upravila tak, že se Rusalka po prožité nešťastné lásce a neschopnosti zabít milovaného prince proměnila v  bílou mořskou pěnu – děti si vzpomněly na Ariel, já vycházela z Andersenovy pohádky Malá mořská víla.  A když už Rusalka v životě neprožila moc radosti, tak nám jí alespoň rozdává u moře) DĚTI DOJAL A MYSLÍM, ŽE BYSTE SE K TÉMATU MOHLI NĚKDY DOMA VRÁTIT A DĚTEM ÁRIE PUSTIT:-). ZÁLEŽÍ NA VÁS, JAK ZÁJEM DĚTÍ ROZVINETE, PODPOŘÍTE. ZKRÁTKA OPERA UŽ JIM NENÍ TAK CIZÍ :-).

PO ODPOLEDNÍ SVAČINĚ A PO DALŠÍM MARTINOVĚ A MAŘENČINĚ PŘIPOMENUTÍ JSME VYRAZILI NA KOLECH OBHLÉDNOUT, JAK FUNGUJÍ SLUNEČNÍ HODINY. BEZVADNĚ. KONEČNĚ MÁ DUŠIČKA (naše) POKOJ ;-).

PROTOŽE JE (prozatím) NA ZÍTRA A POZÍTŘÍ PŘEDPOVĚĎ DEŠTĚ, JEŠTĚ JSME CHTĚLI PŘED VEČEŘÍ URVAT NA KOLECH, CO TO DÁ A POKRAČOVALI (rozděleni na 2 skupiny) V OBHLÍDCE DALŠÍCH NEPOZNANÝCH MÍST. SKUPINA VĚTŠÍCH DĚTÍ (dále jen 1.sk.) VYRAZILA PO KAMENITÉ CESTĚ K PORODNICI SELÁTEK, CESTOU JSME ZACHRÁNILI SLEPÝŠE,  SMĚREM – NEVÍM KAM JEDEM (tedy já věděla, ale dělaly jsme s Ivankou a Evičkou , že nevíme). OVŠEM I MÁ ZNALOST CESTY DO PŘÍBRAZI Z JINÉ STRANY DOSTALA NA FRAK, NEBOŤ POLE, PŘED 2 LETY OSETÉ KUKUŘICÍ S DOBŘE  VIDITELNOU A SJÍZDNOU ZKRATKOU PO UJEŽDĚNÝCH KOLEJÍCH OD TRAKTORU, BYLO OSETÉ ŽLUTOU ŘEPKOU OLEJKOU, KTERÁ SE ROZTAHOVALA TAK, ŽE CESTA NEBYLA SKORO VIDĚT (díky, pane B.). ALE NEDALO SE NIC DĚLAT, NEBOŤ BUĎ TO ZVLÁDNEM SKRZE ŘEPKOVÉ POLE, NEBO SE MUSÍME VRÁTIT ZPĚT K PORODNICI.  MOTIVOVALI JSME DĚTI TAK, ŽE JSME PRŮZKUMNÍCI A TO JSOU TI NEJLEPŠÍ, KTEŘÍ MUSÍ NAJÍT CESTU PRO OSTATNÍ DĚJ SE CO DĚJ, ABY NEZABLOUDILI. KOLA JSME PŘES POLE V ÚZKÉ CESTIČCE CCA 30 CM TLAČILI (jet se nedalo), DĚTI V ŘEPCE NEBYLY VIDĚT, ALE DALI JSME TO!!! PAK UŽ TO BYLA BRNKAČKA. JEN OBČAS VÍCE ZAFOUKLO, OBČAS NĚJAKÁ KAPKA UKÁPLA, ALE DO PÍSTINY JSME DORAZILI VČAS. O TO VÍC NÁM PAK CHUTNALY JAHODOVÉ KNEDLÍKY K VEČEŘI :-).

PO VEČEŘI POD VEDENÍM HELČI DĚTI MALOVALY VÝŠE ZMÍNĚNOU BRÁNU ZÁMKU STRÁŽ/NEŽÁRKOU. JSME Z JEJICH VÝTVORŮ NADŠENÉ!

USÍNÁNÍ I DNES BYLO RYCHLÉ, DNES JSME SI KOLA OPRAVDU HEZKY UŽILI:-). A UVIDÍTE DOMA, S JAKOU FYZIČKOU A LEPŠÍ OBRATNOSTÍ DORAZÍ. VELKOU POCHVALU MAJÍ DĚTI S KOLY BEZ PŘEHAZOVAČKY! DNES BY SE PŘEHAZOVAČKY HODILY VŠEM DĚTEM, ZVLÁŠŤ TĚM Z 1.SKUPINY.

NO, I MY JSME ZRALÉ DO POSTELE – VYFOUKANÉ, NAMLUVENÉ, ALE SPOKOJENÉ. MÁTE/MÁME BEZVADNÉ DĚTI! A POKUD NÁM NĚKTEŘÍ RODIČE PÍŠÍ, ŽE DÍTĚ MĚLO (po prohlédnutí fotek) ŠPATNĚ NASAZENOU HELMU ČI NESPRÁVNÉ TEPLÁKY, VĚŘTE, ŽE TO NÁS SNAD ANI NEMŮŽE MRZET. VÍME, ŽE TO Z VAŠÍ STRANY NENÍ ZLÁ VŮLE, ALE VĚŘTE, ŽE JE O VAŠE DĚTI DOBŘE POSTARÁNO, BYŤ VÁM TO Z FOTEK NĚKDY TAK NEPŘIPADÁ.  PETRA FOTÍ ŽIVOT TADY TAK, JAK BĚŽÍ. A VĚŘTE, ŽE JE TO NĚKDY FIČÁK :-).

TAK DOBROU NOC!

jh a spol.:-)))))

P.S. UŽ UMÍME 3.SLOKU PÍSNIČKY. ZBÝVÁ NÁM POSLEDNÍ. PŘÁLA BYCH VÁM SLYŠET TEN DĚTSKÝ SBOR. AŽ BĚHÁ MRÁZ PO ZÁDECH A DEROU SE SLZY DO OČÍ… :-)